جستجو

ارسال مقاله

آر اس اس پایگاه

پنل کاربران

نام کاربر :  
رمز عبور :  
 
عضویت
رمز را فراموش کردید ؟

جدید ترین مطالب

بازدید کنندگان عزیز میتوانند برای دریافت مقالات بیشتر به آدرس www.3law.ir مراجعه نمایند.

موانع قانونی الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی با واکاوی مقررات اقتصادی داخلی

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 26 آذر 1396 بازدیدها: 142865 نظرات: 1

موانع قانونی الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی

 با واکاوی مقررات اقتصادی داخلی


 

جلال الدین شیرژیان 1

 

چکیده

درعصر حاضر اقتصاد ملی کشورها تحت تاثیر جدی فرایند پدیده جهانی شدن دچارچالش شده است.اصول و قواعد رفتارى که در گذشته حاکم بوده، در حال حاضراهمیت‏ خود را از دست داده و اصول و قواعد جدیدى در حال شکل‏ گیرى است و درنتیجه ی تحول مفهوم حاکمیت، کنترل و نفوذ دولتمردان برکشور همانند گذشته مطلق نیست که دخالت و کنترل موثر بر تمامی موضوعات محدوده ی سرزمینى خود داشته باشندو دیگر تنها دولت ها تصمیم ‏گیرنده نهایى در همه مسائل اقتصادى نیستند. امروزه در کنار دولت ها، قدرت هاى دیگرى که در تاثیرگذارى، گاهى از دولت هاى ملى هم قدرت و نفوإ موثرتریدارندفعالیت می کنندو جهانى‏ شدن اقتصاد موجب شده تا مرزهاى جغرافیایى و حاکمیت ملى سنتی درعرصه  فعالیت هاى اقتصادى از قبیل تجارت بین الملل،سرمایه‏ گذارى خارجی، نقل و انتقالات مالى هر روز نقش کمترى داشته باشند. موانع گمرکى و تجارى به حداقل کاهش یافته و امکان دارد در بلندمدت به طور کامل حذف گردد. دریافت عوارض گمرکى به‏عنوان یکى از مظاهر حاکمیت در حال کمرنگ‏تر شدن استو با فرمایشتدریجی حاکمیت مطلق دولت ها،سازمان هاو نهادهاى بین ‏المللى، مثل بانک جهانى و صندوق بین‏ المللى پول و سازمان تجارت جهانی نقش آفرین شده اند.

در همین راستا الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی یکی از موضوعات بحث انگیز اقتصادی کشورمانطی دو دهه ی اخیر بوده است. عضویت در این سازمان  مستلزم پذیرفتن اصول تجارت آزاد و معاهدات متعددی است که مورد قبول کلیه کشورهای عضو آن نهاد بین المللی قرار گرفته‌است.همچنین پیش شرط الحاق به سازمان تجارت جهانی انطباق قوانین و مقررات داخلی، با قوانین و مقررات این سازمان است.بعد از پذیرش عضویت ناظر کشورمان در سال 1384 و تدوین و تقدیم رژیم تجاری ایران در سال 1388 و پاسخ گویی به 697 سوال آن سازمان در سال 1390 عملا به لحاظ اعمال تحریم ها روند الحاق کشورمان فعلا متوقف مانده است لذا رفع موانع قانونی در شرایط فعلی کشورمان ضروری به نظر می رسد.

واژگان کلیدی: سازمان تجارت جهانی، جهانی شدن، تجارت آزاد، موانع گمرکی، حاکمیت، تجارت بین الملل.

 

ادامه مطلب ...

 

عقیم شدن قرارداد در حقوق تجارت بین الملل

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 26 مهر 1394 بازدیدها: 8799 نظرات: 0

عقیم شدن قرارداد در حقوق تجارت بین الملل 


 

مقدمه 
فصل اول- مبانی و کلیات 3
مبحث اول- معنای حقوقی عقیم شدن قرارداد...3
مبحث دوم- واجد مراتب بودن عقیم شدن قرارداد.5 
مبحث سوم- عقیم شدن ناشی از تاخیر در رسیدگی7
مبحث چهارم- عقیم شدن خود ا نگیخته..8
فصل دوم- شرایط عقیم شدن قرارداد.9
مبحث اول- زوال موضوع قرارداد.9 
مبحث دوم- عدم مشروعیت.10 
گفتار اول- وقوع جنگ..10
گفتار دوم- ممنوعیتهای صادرات و واردات.12
گفتار سوم- ممنوعیتهای دولتی ناظر به شرکتهای تجارتی دولتی..13 
مبحث سوم- بنیادی در اوضاع و احوال. 14
مبحث چهارم- مجوز ها و سهمیه بندی های صادرات و واردات.15
مبحث پنجم – سهمیه بندی اجرای تعهد17 
مبحث ششم- عقیم شدن جزئی.19
مبحث هفتم- اعتصاب...20
فصل سوم-آثار عقیم شدن قرارداد..21
مبحث اول- تاثیر عام.21
گفتار اول-سقوط تعهدوانحلال قراردا21

گفتار دوم – تعلیق قرارداد..22
مبحث دوم- قیود قوه ی قاهره...23
گفتار اول- انواع مختلف قید های قوه ی قاهره.23 
گفتار دوم-قیود قوه ی قاهره بیش از حد مبهم.24
گفتار سوم- قیود قوه ی قاهره ای که بر اثر وقایع ملغی شده اند.25 
نتیجه
فهرست منابع 

ادامه مطلب ...

 

تفاوت بین حقوق نرم و لکسمرکاتوریا

نویسنده: mahdi rahmani manshadi تاریخ: 21 مرداد 1394 بازدیدها: 5843 نظرات: 0

تفاوت بین حقوق نرم و لکسمرکاتوریا
 

              دانشجو : مهدی رحمانی منشادی

 

مقدمه

در مطالعه منابع حقوق تجارت بین الملل ما به دو اصطلاح soft law  و lex mercatoria   برخورد می کنیم . سافت لا به معنای حقوق نرم یا قوام نیافته می باشد و لکس مرکاتوریا به معنای عرفهای تجاری بین المللی که بدون دخالت حقوق داخلی و کشورها ایجاد شده است . در ادامه این نوشته سعی می شود که با بررسی جداگانه این دو و ذکر ویژگیها و خصوصیات انها مفهوم انها کاملا روشن شود سپس به بیان رابطه بین انها و تفاوتهای انها خواهیم پرداخت .

ادامه مطلب ...

 

تأثیرکنوانسیون تجدیدنظرشده کیوتو برتحول نظام گمرکی کشور

نویسنده: hoseingholami تاریخ: 30 بهمن 1393 بازدیدها: 4199 نظرات: 0

تأثیر کنوانسیون تجدید نظرشده کیوتو بر تحول نظام گمرکی کشور


 

مقدمه

کنوانسیون تجدید نظر شده کیوتو مفاهیم جدید و مهمی را در زمینه امور گمرکی مطرح می نماید. این مفاهیم شامل استفاده از شیوه های جدید کنترلی، بهره گیری از فناوریهای نوین و همکاری و مشارکت گمرک با بخش خصوصی (جامعه بازرگانی) در راستای منافع متقابل می باشد. در میان اصول نوین حاکم بر کنوانسیون تجدید نظر شده کیوتو، تعهد گمرکات به فراهم کردن اطلاعات شفاف و قابل پیش بینی برای کلیه کسانی که درگیر جنبه های مختلف تجارت بین المللی هستند بسیار با اهمیت تلقی می شود. همچنین کنوانسیون یاد شده دارای قواعد جدید و لازم الاجرایی برای کلیه گروهها و عواملی است که این کنوانسیون را پذیرفته اند. طرفهای متعاهد به این کنوانسیون ضمن تلاش جهت رفع تفاوتهای موجود در تشریفات گمرکی خود که می تواند سبب کندی تجارت و یا سایر مبادلات بین المللی گردد، با تمایل به توسعه همکاریهای بین المللی و افزایش حجم اینگونه مبادلات از طریق ساده سازی و هماهنگ نمودن رویه های گمرکی اعقتاد دارند که با اعمال اصول این کنوانسیون می توانند به اهداف مورد نظر خویش دست یابند. گمرک ایران در انجام وظایف بسیار پیچیده اش با حدود نیم قرن عضویت در سازمان جهانی گمرک اجرای چارچوب استانداردهای امنیت و تسهیل تجارت این سازمان را پذیرفته است.

ادامه مطلب ...

 

اعتبار اسنادي چيست؟

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 18 اسفند 1392 بازدیدها: 8601 نظرات: 1

اعتبار اسنادي چيست؟

اعتبار اسنادي روشي براي پرداخت وجوه معاملات در تجارت‌هاي بين‌المللي است. اعتبارات اسنادي به نام ( ال سي ) هم شهرت دارند. در اين روش مبالغ و پول‌ها به واسطه شخص ثالثي که معمولا بانک است پرداخت مي‌شود. اگر به خاطر داشته باشيد در ماجراهاي فساد اقتصادي بارها عنوان اعتبار اسنادي و ( ال سي ) مطرح شد. در ادامه به بررسي اين موضوع خواهيم پرداخت که منظور از اعتبار اسنادي چيست. البته بررسي اعتبارات اسنادي بيشتر نيازمند مراجعه به مقررات اين حوزه و اسناد بين‌المللي است و اين مطالعات عمدتا در حوزه حقوق تجارت بين‌الملل مي‌گنجد.

ادامه مطلب ...

 

قراردادهای لیسانس

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 18 اسفند 1392 بازدیدها: 9225 نظرات: 0

قراردادهای لیسانس

جستاری پیرامون قرارداهای لیسانس و انواع آن
چکیده:
یکی از قراردادهای مهم در عرصه تجارت بین الملل قراردادهای لیسانس می باشدکه به موازات توسعه صنعتی جوامع اهمیت فراوانی یافته است.این قرارداد،خود یکی از انواع قراردادهای انتقال فناوری است.در این قراردادهاتنها استفاده از مورد لیسانس واگذار می شود و لیسانس گیرنده مالک چیزی نمی شود.در این جستار کوشش شده است در حدّ توان دانشجو و منابع موجود معرّفی اجمالی از قرارداد لیسانس ارائه گردد.

واژگان کلیدی: انتقال فناوری،لیسانس،قرارداد،تجارت بین الملل.

ادامه مطلب ...

 

ورشکستگی در حقوق تجارت بین الملل

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 18 اسفند 1392 بازدیدها: 8183 نظرات: 1

ورشکستگی در حقوق تجارت بین الملل
امروزه آثار تجارت خارجي در پيشرفت يا تزلزل اقتصاد كشورها قابل ترديد است و بنابراين آگاهي از اصول پذيرفته شده حقوق تجارت بين الملل به ويژه در زمينه ورشكستگي و رعايت قواعد آن بي فائده نيست.
بسيار اتفاق مي افتد كه مركز اصلي شعبه شركتي كه ورشكسته مي شود در كشوري ديگر واقع شده است. اكنون اين سئوال مطرح مي شود كه دادگاه صالح براي رسيدگي به درخواست بستانكار عليه شعبه مزبور كدام دادگاه است؟ و ايا حكم ورشكستگي صادر از دادگاه يك كشور در خازج از قلمرو سياسي آن كشور، نسبت به اموال منقول و غير منقول ورشكسته، داراي آثار حقوقي مي باشد؟

ادامه مطلب ...

 

حقوق مالکیت صنعتی و قراردادهای بین المللی لیسانس

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 18 اسفند 1392 بازدیدها: 4838 نظرات: 0

حقوق مالکیت صنعتی و قراردادهای بین المللی لیسانس

مهدی هداوند: دکترای حقوق عمومی

چکیده
اهمیت و نقش مالکیت فکری و دارائیهای غیرملموس در صحنه تجارت بین الملل به شدت روبه گسترش است. قرارداد لیسانس نیز به عنوان ابزار انتقال و مبادله مالکیت فکری و دانش فنی در مقایسه با سایر قراردادهای انتقال فناوری، نقشی محوری را به دست آورده است. در این مقاله سعی شده است مفاهیم و تعاریف پایه در حوزه مباحث مالکیت فکری و ظرفیتهای تجاری و صنعتی آن و همچنین انواع مالکیت فکری ازجمله اختراع، علائم تجاری، طرحهای صنعتی، اسرار تجاری، نشانه های جغرافیایی و مقابله با رقابت غیرمنصفانه با توجه به هنجارهای بین المللی تشریح شود. سپس کارکردها و ویژگیهای قرارداد لیسانس و انواع آن باتوجه به موقعیتی که در مبادلات تجاری و صنعتی دارند، به اختصار توضیح داده خواهدشد. در این خصوص بویژه شروط و موادی که در یک قرارداد لیسانس ازسوی صاحبان فناوری بر دریافت کنندگان آن تحمیل می شوند وبه شروط محدودکننده و ضدرقابتی معروف هستند، بیان می گردند.

ادامه مطلب ...

 

چك در قلمرو حقوق تجارت بين الملل

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 18 اسفند 1392 بازدیدها: 6525 نظرات: 0

چك در قلمرو حقوق تجارت بين الملل

مقدمه 
- 1- چك مثل سايراسناد تجاري، بويژه برات، در قلمرو تجارت بين المللي منشاء بروز تعارضات عديده اي است. وقتي صادر كنند‏ة ايراني، چكي در وجه يك تبعة خارجي عهدة بانك ايراني صادر مي كند و يا بر عكس، تبعة خارجي چكي در وجه يك ايراني عهدة بانك خارجي در وجه تبعة ديگر خارجي صادر مي شود ولي پيوندي با ايران دارد – مثل اين كه به نفع يك ايراني ظهر نويسي شده و يا از يكي از ظهر نويسان ايراني ضمانتي بعمل آمده باشد – هر يك از موارد ياد شده مي تواند موردي براي بروز تعارض در قوانين و محاكم باشد .

ادامه مطلب ...

 

روش های پرداخت ثمن در تجارت بین المللی

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 18 اسفند 1392 بازدیدها: 6565 نظرات: 1

روش های پرداخت ثمن در تجارت بین المللی

مقدمه : 
اصولا پرداخت ثمن با تسلیم مبیع تقارن دارد . (1) بیع از عقود معوض و دو عوض به هم وابسته است . (2) بنابراین بعد از مطالعه " روشهای حمل کالا در تجارت بین المللی " (3) که در نهایت به تسلیم مبیع یعنی انتقال یکی از دو بعد ضمان معاوضی منجر میگردد ، لازم است پرداخت ثمن و روشهای آن که بعد دیگر ضمان معاوضی است ، مورد بررسی قرار گیرد . (4) در حقوق تجارت بین المللی روشهای گوناگونی برای پرداخت ثمن وجود دارد ولی قبل از ورود به اصل مطلب لازم است در مقدمه به این سوال پاسخ گوییم که منظور از اصطلاح " ثمن " در تجارت بین المللی چیست ؟

ادامه مطلب ...

 

روشهاي حمل كالا در تجارت بين المللي

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 18 اسفند 1392 بازدیدها: 6677 نظرات: 0

روشهاي حمل كالا در تجارت بين المللي

از اوائل قرن بيستم با افزايش سريع معاملات بين المللي ضرورت يافتن جواب هاي يكسان براي سئوالات مشابه و ايجاد وحدت رويه در حمل و نقل بين المللي كه سرعت بيشتري از پيش را مي طلبيد، احساس ميشد. به اين منظور سازمانهاي مختلفي در سطح جهان كه موفقترين آنها اتفاق تجارت بين المللي بود، اقدام به تهيه مجموعه اي از مقررات بين المللي كردند تا رايج ترين اصطلاحات تجاري را درتجارت خارجي تفسير كنند.

ادامه مطلب ...

 

تضمين كالا در تجارت بين الملل

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 18 اسفند 1392 بازدیدها: 5768 نظرات: 0

تضمين كالا در تجارت بين الملل

تضمين كالا در تجارت بين الملل - بررسی موضع حقوقی آلمان ، انگليس ، ايتاليا ، فرانسه ، ايالت متحده و ايران

دكتر حبیب ا...رحیمی
قسمت اول ـ حفظ یا ذخیره ، مالكیت در تجارت بین الملل
بایعی كه در تجارت بین الملل مایل است كالا را به طور نسیه و غیر نقدی به مشتریانش تحویل دهد ، مرتباً با این سوال روبروست كه بهترین شیوه تضمین طلبش در رابطه با ثمن معامله چیست ؟ غیر از شكلهای معمولی تضمین و وثیقه كه در ارتباط با شكلهای متعارف پرداخت و تامین اعتبار در تجارت بین المللی است ، شرط حفظ مالكیت معمول ترین شیوه ای است كه بایع می تواند با آن در مقابل عدم پرداخت ثمن حمایت شود . این شرط چنین است كه مشتری تنها وقتی مالك می شود و تمامی حقوق مربوط به كالای خریداری شده را دارا می گردد كه ثمن را به طور كامل پرداخته باشد 

ادامه مطلب ...

 

كلاهبرداري به وسيله چك

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 3 اسفند 1392 بازدیدها: 19123 نظرات: 0

كلاهبرداري به وسيله چك

مقدمه 
يكي از شايع ترين اعمال حقوقي بين مردم استفاده از چك به عنوان وسيله پرداخت است. در عمل پس از مواجه دشن با مشكل عدم پرداخت وجه آن دارنده چك بلا محل مبادرت به طرح شكايت عليه صادر كننده مي كند البته در اكثر قريب به اتفاق موارد دادسرا به استناد وجود قابل استماع دانسته و با استناد به اين قانون به عنوان قانون خاص به ادعاي وي در زمينه اينكه چك به دنبال يك سلسله اعمال متقلبانه صادر گرديده كه منجر به ا ز دست دادن مال وي شده است وقعي نمي گذراد

ادامه مطلب ...

 

مشاركت تجارتي بين المللي

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 25 مهر 1392 بازدیدها: 5027 نظرات: 0

مشاركت تجارتي بين المللي 


 مشاركت تجارتي بين المللي (serutneV tnioJ) به صورت واحدهاي تجارتي هستند كه به منظور ايجاد شعبه مشترك تجارتي كشورهاي مختلف با انعقاد قرارداد فميابين ، آورده هاي نقدي و يا غيرنقدي خود را در آن سرمايه گذاري مي نمايند تا بدين وسيله داراي حق كافي در شعبه مشترك بوده ومسئوليت اداره ومديريت آن را برعهده بگيرند. 

ادامه مطلب ...

 

راهنمای ثبت علامت تجاری بین المللی

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 25 مهر 1392 بازدیدها: 35419 نظرات: 0

راهنمای ثبت علامت تجاری بین المللی
این راهنما بمنظور کمک و راهنمائی متقاضیان در تسهیل امر ثبت بین المللی علائم تجارتی توسط اداره مالکیت صنعتی تهیه و تدوین گردیده و بهمراه ترجمه فرمهای درخواست ثبت مربوطه در دسترس متقاضیان قرار میگیرد.

 

این راهنما شامل اطلاعاتی درخصوص تاریخچه، مزایای سیستم تحت موافقتنامه و پروتکل مادرید و تفاوت آنها بایکدیگر، هزینه های مربوطه وهمچنین نحوه تکمیل اظهارنامه های ثبت بین المللی می باشد.

ادامه مطلب ...

 
قبلی 1 2 بعدی