جستجو

ارسال مقاله

آر اس اس پایگاه

پنل کاربران

نام کاربر :  
رمز عبور :  
 
عضویت
رمز را فراموش کردید ؟

جدید ترین مطالب

بازدید کنندگان عزیز میتوانند برای دریافت مقالات بیشتر به آدرس www.3law.ir مراجعه نمایند.

حقوق حیوانات در اسلام .

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 14 آذر 1394 بازدیدها: 7445 نظرات: 0

حقوق حیوانات در اسلام

 

حکیم مهر -  حقوق حیوانات در اسلام / متن سخنرانی دکتر سید مصطفی محقق داماد
در سمینار روان و رفتار حیوانات فرهنگستان علوم در سال 1386

 

در سوره انعام به صراحت گفته می شود که خداوند چهارپایان را آفریده است که سوارشان بشوند، گوسفند را برای کشتن و خوردن و غیره ... این متون مقدس دقیقاً وسیله تفسیر انسان و نگاه انسان مدار به جهان شده است. این نگاه به جایی رسید که در حقیقت وقتی که بشر مقداری آزاد شد و محیط های آزاد نقد دینی مطرح شد (بخصوص در اروپا) رسماً عده ای مانند توینبی فریاد زدند که ادیان ابراهیمی جهان را آلوده کرده اند، محیط زیست را از بین برده‎اند ، زندگی را برای بشر تنگ کرده‎اند. این نگاهی است که ادیان ابراهیمی ایجاد کرده اند و گفته اند که جهان برای بشر آفریده شده است و هر جوری که دلت می خواهد زندگی کن و به جان حیوانات و طبیعت بیفت. معیار حق فقط تو (انسان) هستی، تفسیر حق بر اساس تو می شود و هیچ چیزی به عنوان حق معنا ندارد جز خود تو! به اصطلاح تعبیر عامیانه توینبی، ادیان ابراهیمی بشر را لوس کرده اند و انسان خودش را عزیز دردانه جهان می داند و این ادیان هستند که پدر جهان را درآورده اند. در دو سه دهه اخیر که نهضت حقوق حیوانات و محیط زیست مطرح شده بیشترین حمله متوجه ادیان ابراهیمی شده است. 

ادامه مطلب ...

 

قتل شبه عمد در هوای آلوده و مسئولیت رئیس‌جمهور، دولت و مدیریت شهری

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 12 فروردین 1393 بازدیدها: 6120 نظرات: 0

قتل شبه عمد در هوای آلوده و مسئولیت رئیس‌جمهور، دولت و مدیریت شهری

 

 

در این نوشتار، به تجزیه و تحلیل مبانی مسئولیت قانونی رئیس‌جمهور، دولت، مدیریت شهری تهران و کلان شهرها در قتل شبه عمد یا خطای محض شهروندان در اثر هوای ناپاک تهران و کلان شهرها پرداخته و بر حق مردم در شکایت از دولت و مدیریت شهری و نیز تعقیب حقوق قانونی خویش و نیز مطالبه خسارات قانونی حاصل از صدمات زیست محیطی به جسم و جان و سلامت عمومی خویش و جامعه تاکید داشته است…

ادامه مطلب ...

 

نقش رویه قضایی در توسعه حقوق محیط زیست

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 24 اسفند 1392 بازدیدها: 8302 نظرات: 1

نقش رویه قضایی در توسعه حقوق محیط زیست

ادامه مطلب ...

 

برخورد قانون با نگهداری حیوانات اهلی و وحشی

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 24 اسفند 1392 بازدیدها: 5297 نظرات: 0

برخورد قانون با نگهداری حیوانات اهلی و وحشی

گروه حقوقی- زمستان ۸۹ بود که ۳۹ نفر از نمایندگان مجلس طرحی را امضا کردند که بر اساس آن، نگهداری و تردد سگ‌ها در خیابان ممنوع ‌شد. تصویب این طرح یک ماده به قانون مجازات اسلامی الحاق کرد تا برای کسانی که مبادرت به نگهداری سگ یا دیگر حیوانات مضر در منزل خود می‌کنند، مجازات در نظر گرفته ‌شود. در این بین قرار شد وزارت بهداشت فهرستی از حیوانات خطرناک و نجس‌العین علاوه بر سگ را تهیه کند. سرانجام این طرح در راستای مبارزه با نگهداری و تردد سگ و حیوانات مضر در اردیبهشت ماه سال بعد، پس از بررسی در کمیسیون‌های تخصصی به تصویب رسید و به موجب آن نگهداری حیوانات خانگی در آپارتمان‌ها و تردد آنها در خیابان‌ها ممنوع اعلام شد.

ادامه مطلب ...

 

سیر تاریخی‌ حقوق‌ آب‌ در ایران‌

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 24 اسفند 1392 بازدیدها: 5686 نظرات: 0

سیر تاریخی‌ حقوق‌ آب‌ در ایران‌

بی زبان گویند سرو و سبزه زار
شـکر آب و شـکر عـدل نـو بهار
کشور ایران‌ از نظر اقلیمی‌ در منطقه‌ای‌ خشک‌ و کم‌ آب‌ قرار دارد و به همین دلیل آب‌ همواره به‌ عنوان‌ یک‌ ثروت‌ملی‌ محسوب‌ می‌شده است. از روزگار کهن‌ آب‌ نزد ایرانیان‌ برکت‌ و منشاء پاکی‌ و روشنایی‌ بوده‌ است‌. در دوران‌ هخامنشیان‌ آن‌ قدر به‌ آب‌ اهمیت‌ می‌داده‌اند که‌ فرشته‌ موکلی‌ به‌ نام‌ آناهیتا (ناهید) برای ‌آن‌ قائل‌ شده‌ و معابد بزرگی‌ به‌ همین‌ نام‌ بر پا ساخته‌ بودند و در آنجا مراسـم‌ دعا و استرحام‌ ریزش‌باران‌ برگزار می‌کردند[۱].

ادامه مطلب ...

 

نقد قوانین محیط زیستی و شکار غیر مجاز

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 24 اسفند 1392 بازدیدها: 17638 نظرات: 0

نقد قوانین محیط زیستی و شکار غیر مجاز

صدمات جبران ناپذیر به محیط زیست نباید بی پاسخ بماند و برخورد قاطع با متخلفان و متجاوزان به محیط‌زیست به‌خصوص شکارچیان غیرقانونی که در روز روشن در قلب پایتخت گوزن زرد پارک پردیسان را به گلوله بستند می تواند عاملی مهم در کاهش جرائمی از این دست باشد. خبر خوش دستگیری متهمان این شکار غیر قانونی در حالی تایید شده است که همچنان شائبه سیاسی بودن این شکار مطرح است. ا حمد علی کیخا، معاون محیط زیست و تنوع‌زیستی سازمان محیط‌زیست در این خصوص در آخرین اظهار نظر خود درخصوص کشته شدن گوزن زرد ایرانی در پارک پردیسان گفته است که براساس شنیده‌ها، دو نفر مشکوک در این زمینه توسط دستگاه اطلاعاتی و امنیتی بازداشت شده و مورد بازجویی قرار گرفته‌اند. دیگر در این زمینه اطلاعی ندارم ولی درباره کشته شدن پلنگ در تنکابن؛ در این پرونده هم دو نفر دستگیر و تحویل مقامات قضایی شده‌اند

ادامه مطلب ...

 

خشونت به حیوانات:

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 24 اسفند 1392 بازدیدها: 4743 نظرات: 0

 خشونت به حیوانات

کاووس سیدامامی

کمتر کسی در میان ما ایرانیان این بیت معروف فردوسی را نشنیده است:

میازار موری که دانه کش است/ که جان دارد و جان شیرین خوش است

اما بر من روشن نیست که چرا خشونت به حیوانات، اعم از رام و وحشی، در کشور ما هنوز تا به این حد زیاد است. چندی پیش در روزنامه ها خواندیم که تعدادی روباه را کشته بودند و بدن مثله شده شان را عمدا در کنار جاده در معرض دید قرار داده بودند. یا ماجرای کشتن یک گوزن زرد در محوطه یی محصور در پارک پردیسان تهران و پیش از آن فیلم بسیار تکان دهنده کشتن یک خرس ماده و سپس با چاقو به شکم توله هایش زدن و با سنگدلی آنها را کنار مادر مرده انداختن که به تدریج جان بدهند.

ادامه مطلب ...

 

حقوق حیوانات در قانون مدنی و قانون مجازات اسلامی یا حقوق انسانها در ارتباط با حیوانات کدامیک؟

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 24 اسفند 1392 بازدیدها: 4952 نظرات: 0

حقوق حیوانات در قانون مدنی و قانون مجازات اسلامی یا حقوق انسانها در ارتباط با حیوانات کدامیک؟
دکتر حسن م. جعفرزاده

 

در گرد آوری  کتاب " مجموعه کامل قوانین و آیین نامه های دامپزشکی " مصمم شدم تا قوانین موجود در باره ی حقوق حیوانات را  در فصلی  مستقلی جمع آوری نمایم  تا در اختیار علاقه مندان قرار گیرد  که ماحصل آن مجموعه قوانین ذیل (و  چند  قانون جزئی و البته  در بطن دیگر قوانین) است. اما متاسفانه قوانین زیادی در باره ی حقوق حیوانات  در مجموعه قوانین کشور موجود نیست. در مطالعه ی قوانین موجود هم اگر کمی دقت بیشتری به خرج دهیم  ,خواهیم دید که قوانین مذکور هم درباره حقوق حیوانات نیست، بلکه  مربوط به حقوق انسانها و البته در ارتباط با حیوانات است و بهتر بود به جای  تیتر قوانین موجود  یعنی " حقوق حیوانات" در قانون مدنی  و  قانون مجازات اسلامی از " حقوق انسانها در ارتباط با حیوانات " استفاده می‌شد. 

ادامه مطلب ...

 

بررسي مشكلات حقوقي محيط‌بانان در برخورد با شكارچيان متخلف

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 24 اسفند 1392 بازدیدها: 3606 نظرات: 0

بررسي مشكلات حقوقي محيط‌بانان در برخورد با شكارچيان متخلف

مصاحبه با روزنامه قانون

۳/۲/۱۳۹۲ شماره ۱۲۸ُ ص ۱۰

 

چشمانتان را ببنديد و تصور كنيد زندگي و كارشما در ارتفاعات 400 هزار متري است. شايد بودن در طبيعت، تلاش براي حفظ محيط زيست يا نجات حيات وحش در بيان يك تصوير زيبا باشد اما وقتي در ارتفاعات براي حمايت از حيات وحش در گشت زني باشيد و در ميانه راه با تيمي از شكارچيان غير قانوني كه با اسلحه در كمين شكارهستند رو به رو شويد ديگر زندگي جذاب نيست. به خصوص وقتي كه مي‌دانيد اگر در درگيري مسلحانه شانس بياوريد و كشته نشويد براي زخمي يا كشتن شكارچي متخلف بايد مجازات سنگيني پرداخت كنيد. اكسيژن به مغز نمي‌رسد فشار و استرس بسيار بالاست و خطر مرگ شما را تعقيب مي‌كند و شما تنهاييد ممكن است مانند رئیس پارک ملی دنا توسط شکارچیان به گلوله بسته شويد

ادامه مطلب ...

 

بررسی حقوقی افزایش پدیده ریزگردها در ایران و کشورهای همسایه

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 24 اسفند 1392 بازدیدها: 5699 نظرات: 0

بررسی حقوقی افزایش پدیده ریزگردها در ایران و کشورهای همسایه

نویسنده

دکترعلی مشهدی

 

چکیده

 در سالیان اخیر به زعم کارشناسان، میزان پدیده گرد و غبار در شهرهای جنوبی و غربی کشور افزایش محسوسی یافته است. از عمده ترین دلایل این پدیده، علاوه بر مشکلات داخلی، منشاء فرامرزی آلودگی و نقش ضعیف راهبردهای مربوط به تثبیت شن­های روان در کشورهای همسایه و تخریب پوشش گیاهی مناطق مبتلابه است. در این مقاله به اختصار به بررسی این مسئله از منظر آموزه­های حقوق بین الملل پرداخته و در آن به تعهدات و مسئولیت­های کشورهای همسایه ایران در زمینه پیشگیری از گسترش آلودگی ناشی از ریزگردها وضرورت کنترل آنها اشاره شده است. لزوم تدوین یک موافقتنامه منطقه ای در زمینه ریزگردها، حمایت بین المللی از آسیب دیدگان، جبران خسارات ناشی از ریزگردها و ضرورت همکاری نهادهای بین المللی و منطقه ای در این زمینه مهمترین یافته و پیشنهاد این مقاله است.

واژگان کلیدی: ریزگردها، آلودگی فرامرزی، بیابان زدایی، مبارزه با خشکسالی، اصل پیشگیری، اصل همکاری.

ادامه مطلب ...

 

نقش رويه قضايي در توسعه حقوق محيط زيست

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 24 مهر 1392 بازدیدها: 16774 نظرات: 0

نقش رويه قضايي در توسعه حقوق محيط زيست

 بشر امروز، پس از قرن ها زندگي بر روي زمين، تازه تازه به فكر افتاده است كه نمي تواند به بي توجهي ديرينه و مزمني خود به سرنوشت محيطي كه در آن زندگي مي كند ادامه دهد. قرن بيستم، قرن بحران هاي زيست محيطي بوده است: بحران هاي مربوط به تخريب لايه ازن، نگهداري زباله هاي هسته اي، مديريت ضايعات صنعتي و شيميايي كارخانه هاي بزرگ، آلودگي آب ها و ... ابعاد بحران زيست محيطي كه انسان امروز با آن دست در گريبان است به قدري گسترده و حتي مخوف است كه آدميان احساس مي كنند براي حفظ حق حيات خود در مقابل ماشين ها و كارخانه ها چاره اي ندارند جز اينكه دست به دامان قضات و محاكم بشوند. مقاله حاضر كه با رويكردي تحليلي نگاشته شده اين موضوع را با تاكيد بر تجربه هند بررسي مي كند.

ادامه مطلب ...

 

حفاظت از محیط زیست در مدار قانون

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 24 مهر 1392 بازدیدها: 13267 نظرات: 0

حفاظت از محیط زیست در مدار قانون


 

شبکه اطلاع رسانی علوم زمین بین المللی دانشگاه کلمبیا با همکاری مجمع جهانی اقتصاد و مرکز تحقیقات مشترک اتحادیه اروپایی در ایتالیا بتازگی گزارشی تدوین و در مجمع جهانی اقتصاد داووس سوئیس ارائه کردند که براساس آن ، ایران کاهش 14پله ای را در شاخص جهانی عملکرد زیست محیطی سال 2008داشت و به رتبه 67جهان رسید.

ادامه مطلب ...

 

حقوق بشر و محیط زیست

نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 24 مهر 1392 بازدیدها: 8349 نظرات: 1

پیوند حقوق بشر و محیط زیست


 

مقدمه

حقوق بین الملل قرار دادی محیط زیست به تدریج در حال ایجاد تعهدات رفتاری برای دولتها است كه بایستی در قبال افراد یا سازمانها اجرا گردند . ایجاد و توسعه این قواعد مستلزم تاسیس سازوكارهایی است كه پایبندی آنها به تعهدات و قواعد مذكور را تضمین نمایند. یكی از این ساز و كارها ، رژیمی (حقوقی )است كه مسوولیت مدنی و لزوم پرداخت خسارت در قبال خسارت زیست محیطی رامقرر مینماید . در شرایط موجود و كنونی ، ارزیابی این كه آیا رژیمهای مسوولیت مدنی اجرای موثر شرایط موجود و استانداردهای بین الممللی محیط زیست را به طور موثر تضمین و تامین می كنند و بنابر این ساز و كارهای موجود تضمین پایبندی را تكمیل می نمایند یا خیر ، مشكل می باشد .

ادامه مطلب ...