جستجو

ارسال مقاله

آر اس اس پایگاه

پنل کاربران

نام کاربر :  
رمز عبور :  
 
عضویت
رمز را فراموش کردید ؟

جدید ترین مطالب

بازدید کنندگان عزیز میتوانند برای دریافت مقالات بیشتر به آدرس www.3law.ir مراجعه نمایند.

شرايط و مجازات معاونت در جرم

بازدیدها: 8437 نویسنده: ستار شیرویی تاریخ: 10 اسفند 1392 نظرات: 0

شرايط و مجازات معاونت در جرم

 

گروه حقوقي: حنانه سماواتي- هميشه در وقوع جرم پاي يک نفر در ميان نيست و گاهي پيش مي‌آيد که وقوع جرم از اراده يک فرد خارج مي‌شود و در آن افراد ديگري نيز سهيم مي‌شوند. 
شرايط و مجازات معاونت در جرم را در گفت‌وگو با کارشناسان حقوقي بررسي کرده‌ايم
مصاديق معاونت يا عنصر مادي
گاهي در ارتکاب جرايم عمدي علاوه بر مجرم عوامل ديگري نيز حضور دارند که مباشر و معاون جرم خوانده مي‌شوند. يک وکيل دادگستري با بيان اين مطلب به «حمايت» مي‌گويد: براي انجام فعل مجرمانه شخص مجرم و مباشر نقش مستقيم در ارتکاب بزه دارد اما معاون جرم دخالت مستقيم در وقوع جرم ندارد بلکه به‌صورت غير مستقيم در وقوع جرم دخالت مي‌کند. 
به گفته عليرضا جعفرزاده، طبق تبصره ماده 126 قانون مجازات اسلامي براي تحقق معاونت در جرم، وحدت قصد و تقدم زماني بين رفتار معاون و مرتکب جرم شرط است و فرد علاوه بر قصد ارتکاب جرم بايد بداند بين فعل او و نتيجه فعل مجرمانه، رابطه سببيت وجود دارد. 
مصاديق زيادي براي معاونت يا عنصر مادي در جرم وجود دارد که اين وکيل دادگستري آنها را طبق ماده 126 قانون مجازات اسلامي شامل تحريک، ترغيب، تهديد، تطميع، دسيسه، فريب و نيرنگ، سوء‌استفاده از قدرت، تهيه وسايل ارتکاب جرم، ارائه طريق ارتکاب جرم و تسهيل وقوع جرم معرفي مي‌کند. 
وي در ادامه ماده 127 قانون مجازات اسلامي را نيز مورد توجه قرار مي‌دهد و در اين باره مي‌گويد: قانونگذار در اين ماده مقرر کرده است در صورتي که در شرع يا قانون، مجازات ديگري براي معاون تعيين نشده باشد مجازات وي به 4 دسته تقسيم مي‌شود: 
الف - در جرايمي که مجازات قانوني آنها سلب حيات يا حبس دايم است، حبس تعزيري درجه دو يا سه؛ مجازات تعزيري درجه دو يعني بيش از پانزده تا بيست و پنج سال يا جزاي نقدي بيش از پانصد و پنجاه ميليون ريال تا يک ميليارد ريال و مجازات تعزيري درجه سه يعني بيش از ده تا پانزده سال يا جزاي نقدي بيش از سيصد و شصت ميليون ريال تا پانصد و پنجاه ميليون ريال. 
ب- در سرقت حدي و قطع عمدي عضو، حبس تعزيري درجه پنج يا شش؛ مجازات تعزيري درجه پنج يعني بيش از دو تا پنج سال يا جزاي نقدي بيش از 80 ميليون ريال تا 180 ميليون ريال يا محروميت از حقوق اجتماعي بيش از 5 تا 15 سال يا ممنوعيت دايم از يک يا چند فعاليت شغلي يا اجتماعي براي اشخاص حقوقي يا ممنوعيت دائم از دعوت عمومي براي افزايش سرمايه براي اشخاص حقوقي و مجازات تعزيري 6 يعني حبس بيش از 6 ماه تا دو سال يا جزاي نقدي بيش از بيست ميليون ريال تا هشتاد ميليون ريال يا شلاق از سي و يک تا هفتاد و چهار ضربه و تا نودو نه ضربه در جرائم منافي عفت محروميت از حقوق اجتماعي بيش از شش ماه تا پنج سال يا انتشار حکم قطعي در رسانه‌ها يا ممنوعيت از يک يا چند فعاليت شغلي يا اجتماعي براي اشخاص حقوقي حداکثر تا مدت پنج سال يا ممنوعيت از دعوت عمومي براي افزايش سرمايه براي اشخاص حقوقي حداکثر تا مدت پنج سال يا ممنوعيت از اصدار برخي از اسناد تجاري توسط اشخاص حقوقي حداکثر تامدت پنج سال.
پ– در جرايمي که مجازات قانوني آنها شلاق حدي است سي و يک تا هفتاد و چهار ضربه شلاق تعزيري درجه شش. 
ت – در جرايم موجب تعزير يک تا دو درجه پايين‌تر از مجازات جرم ارتکابي.
يک تعريف ساده
علي ادراکي، وکيل پايه يک دادگستري نيز «معاون» را در ادبيات حقوقي، شخصي مي‌داند که در جريان عمليات مجرمانه شرکت ندارد اما به هر نحوي مجرم را در ارتکاب جرم ياري کرده است. 
وي مي‌گويد: همچنين کسي که با رفتارهاي خاص عمدي خود وقوع جرم را تسهيل و با مجرم همکاري ‌کند، حتي اگر به طور مستقيم وارد جرم نشود، مرتکب عمل خلاف شده است. 
اين وکيل دادگستري با بيان اينکه بايد بين عمل مباشر جرم (فاعل) و اقدام معاون جرم، وحدت قصد مجرمانه وجود داشته باشد توضيح مي‌دهد: يعني معاون همان نتيجه‌اي را بخواهد که قبلاً يا همزمان مباشر جرم نيز خواسته است. 
مصاديق معاونت در جرم
ادراكي درباره مصاديق معاونت در جرم نيز مي‌گويد: اصولاً در کتاب‌ها و مقاله‌هاي حقوقي نمي‌توان از معاونت در جرم تعريف جامع و مانعي يافت، بلکه قانونگذار با ارايه مصاديق آن مبادرت به توضيح مسايل مربوط به اين موضوع مي‌کند؛ در همين زمينه قانون مجازات اسلامي مصوب 1/2/1392 در ماده 136 خود اشخاص معاون در جرم را فهرست کرده است. وي ادامه مي‌دهد: 
بر اين اساس افرادي معاون جرم محسوب مي‌شوند که الف- ديگري را ترغيب، تهديد، تطميع يا تحريک به ارتکاب جرم کند يا با دسيسه يا فريب يا سوء استفاده از قدرت، موجب وقوع جرم شود 
ب- وسايل ارتکاب جرم را بسازد يا تهيه کند يا طريق ارتکاب جرم را به مرتکب ارايه دهد پ- وقوع جرم را تسهيل کند. 
مجازت فرد معاون
به گفته اين وکيل دادگستري، فعل مجرمانه بايد به مرحله اجرا در آيد يا فعلي خود مراحل انجام‌يافته جرم باشد، تا شرط معاونت در جرم تحقق يابد. 
وي ادامه مي‌دهد: با وجود اين در تعدادي از قوانين خاص ديده مي‌شود که قانونگذار براي معاونت در آن جرايم، مجازات مشخص تعيين کرده است که در اين موارد قاضي مکلف به اجراي مفاد آن خواهد بود و در غير اين صورت براساس ماده‌ي 127 قانون مجازات اسلامي عمل مي‌شود. 
تفاوت قانون قديم و جديد
اين وکيل دادگستري درباره تفاوت مقررات معاونت در جرم در قانون سابق و جديد مجازات اسلامي مي‌گويد: تا قبل از تصويب كتاب پنجم قانون مجازات اسلامي در خرداد 1375، مجازات معاون بر اساس ماده 43 قانون سابق در اختيار قاضي دادگاه بود كه با توجه به شرايط و امكانات خاصي و مراتب جرم درجات تعزير، ميزان آن را تعيين مي‌کرد.
وي با بيان اينکه در مواردي هم كه در آن قانون و يا قوانين خاص ديگري، قانونگذار خود نوع و مقدار مجازات را تعيين كرده بوده، دادگاه‌ها در حدود مقررات مبادرت به صدور راي مي‌دانند، ادامه مي‌دهد: با وضع ماده 726 قانون تعزيرات، ميزان مجازات معاون در جرايم تعزيري، حداقل مجازات مقرر در قانون براي همان جرم مشخص شد. 
به گفته ادراکي در نهايت به موجب قانون مجازات اسلامي جديد که مصوب اول ارديبهشت 1392 است ماده 726 قانون تعزيرات نسخ شده است و قانون‌گذار تمام مقررات مربوط به معاونت در انواع جرايم و مجازات‌ها را در مواد 126 تا 129 جمع‌بندي كرده است.

________________________________________
پي نوشت :
روزنامه حمايت - سه شنبه - 28/8/1392/س

بازدید کننده گرامی ، شما به عضویت سایت در نیامده اید.
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید.
موضوعات مشابه
 • انواع مجازات در قانون جديد مجازات
 • تغييرات دفاع مشروع در قانون جديد
 • قواعد مربوط به تعدد جرم در قانون جديد مجازات اسلامي
 • نگاه قانون به خسارت‌هاي معنوی
 • راهکار جلب شخص ثالث
 • عواقب قانوني خودداري از پرداخت نفقه
 • تورم و بیمه
 • چگونگی رسیدگی به جرم توهین
 • پزشک و جرم
 • 6ماه حبس و جریمه نقدی برای شرط‌ بندی در فضای مجازی
 •  

  ارسال نظر

  نام:*
  ایمیل:*
  متن نظر:
  سوال:
  پایتخت ایران
  پاسخ:*
  کد را وارد کنید: *